Porady

Suszenie drewna

Proces suszenia drewna tylko z pozoru wydaje się sprawą dość prostą. Zawartość wilgoci w drewnie odgrywa znacząca rolę podczas jego obróbki oraz dalszej eksploatacji wykowanych z niego wyrobów. Zbyt wilgotne lub zbyt suche drewno może mieć wpływ na jakość i funkcję elementów z niego wykonanych. Również sama technologia procesu suszenia ma niebagatelny wpływ na jakość drewna. Drewno zbyt szybko wysuszone, w niekontrolowanych warunkach mikroklimatycznych, itp., co z ekonomicznego punktu widzenia ma uzasadnienie, nie będzie dobrym materiałem dla dalszej obróbki. W praktyce chodzi o to, aby przy pracach budowlanych czy produkcji wyrobów drewnianych, stosować drewno o "właściwej" wilgotności. Ta ostatnia zależy z kolei od rodzaju prac, istniejącego lub oczekiwanego klimatu otoczenia oraz wymagań co do zachowania wymiarów. Dla dokładniejszego określenia parametrów wilgotnościowych drewna w zależności od jego przeznaczenia wprowadza się pojęcie wilgotności końcowej, którą można zdefiniować jako rzeczywistą zawartość wilgoci w drewnie występującą pod koniec procesu jego suszenia. Powinna ona być możliwie bliska tzw. wilgotności wymaganej.

Drewno, będąc specyficznym materiałem budowlanym ma naturalną skłonność do pobierania wilgoci z otoczenia w jakim się znajduje lub jej oddawania do otoczenia, o tym zjawisku mówi się że drewno „pracuje”. Badania nad zjawiskiem doprowadziły do określenia tzw. wilgotności równowagi tj. takiej zawartości wilgoci w drewnie i materiałach drewnopochodnych, jaka ustala się po określonym czasie w zależności od istniejących warunków klimatu otoczenia. W takim stanie drewno nie "dąży" ani do pobierania wody, ani też do jej oddawania, to znaczy że już "nie pracuje.


Jako jedni z nielicznych producentów dysponujemy własnym tartakiem oraz suszarnią.

 Wszystkie elementy drewniane wykonujemy z własnego, wyselekcjonowanego surowca.

Drewno sezonujemy oraz suszymy z zachowaniem najwyższych standardów.
Wszystkie etapy produkcji drzwi oraz schodów, odbywają się w naszej pracowni, dzięki temu zachowujemy nad nimi pełną kontrolę.

Jakość naszych wyrobów jest dla nas priorytetem – nie stawiamy na ilość tylko na jakość.

Uśmiechy zadowolonych Klientów są potwierdzeniem tego, że droga którą wybraliśmy jest tą właściwą!


Menu

O firmie

Informacje

Kontakt

 SALON FIRMOWY                             wraz ze stałą ekspozycją drzwi      "CS" CENTRUM STOLARKI             ul. Piłsudskiego 1                                   34-100 Wadowice                             kom. 502 149 107                                   kom. 505 554 483                                       

Zakład produkcyjny nr 1
ul. Podstawie 2
34-100 Tomice
woj. małopolskie

Zakład produkcyjny nr 2
oś. Komanie 14
34-123 Chocznia 
woj. małopolskie 

Biuro:
tel. (33) 87 30 485
fax. (33) 87 26 068

 

Obsługa klienta:
kom. 501 687 399
kom. 504 484 616
kom. 505 554 483

kom. 602 229 732

zbydrew@wp.pl

Odwiedź nas na:

© 2013 ZBYDREW. Wszelkie prawa zastrzeżone.