Drewno jako surowiec naturalny dzięki swej lekkości i wystarczającymi do wielu zastosowań własnościami stał się jednym z najbardziej popularnych materiałów budowlanych na świecie.
Posiada szereg właściwości fizycznych:
- barwa – zależy od zawartości barwników, garbników, gum i innych substancji, których występowanie zależne jest od czynników klimatycznych. U drewna krajowego nie odznacza się tak dużą intensywnością jak u niektórych gatunków egzotycznych ( mahoń, palisander ).
W obrębie gatunków krajowych wyróżnia się sześć barw drewna:
§ zbliżoną do białej – jodła, świerk, osika, grab, buk, klon, jawor,
§ żółtawą – brzoza, berberys, limba,
§ brunatną – dąb, jesion, wiąz,
§ czerwoną – cis, modrzew, sosna, wiśnia, śliwa,
§ zielonawą – grochodrzew,
§ zbliżoną do czarnej – orzech.
- połysk – związany jest z twardością i gładkością powierzchni drewna.
- rysunek drewna – zależy od gatunku drewna, głównie od cech związanych z jego budową oraz od rodzaju przekroju.
- gęstość pozorna drewna – zależy od jego wilgotności, rodzaju drzewa, z którego jest otrzymane. Przykładowo sosna 540-550 kg/m³, dąb 700-710 kg/m³.
- higroskopijność – skłonność materiału do wchłaniania wilgoci z powietrza. Drewno zawsze wchłania wilgoć lub oddaje ją do pomieszczenia tak długo, aż osiągnie stan równowagi pomiędzy własną wilgotnością a wilgotnością otoczenia.
- przenikalność cieplna – drewno jest dobrym przewodnikiem cieplnym, dzięki temu może być wykorzystywane jako izolator termiczny w budownictwie. Przewodnictwo cieplne uzależnione jest od jego wilgotności ( im jest ona większa, tym przewodnictwo cieplne jest większe ) oraz od gatunku.
- wilgotność – zależy od warunków w jakich drzewo się znajduje i ma znaczny wpływ na pozostałe właściwości. Zaraz po ścięciu wilgotność wynosi 35%. Wysuszając je na wolnym powietrzu traci od 10 – 15 % swojej wilgotności, zaś przechowywane w suchych pomieszczeniach ma 8 – 13 %.
- skurcz i pęcznienie – wilgotne drewno zawsze kurczy się podczas suszenia, natomiast pęcznieje pod wpływem wody. Podczas skurczu drewno paczy się i pęka, dlatego powinno być wysuszane do takiej wilgotności w jakiej będzie ono użytkowane.
- zapach – każde drzewo ma swój specyficzny zapach, który pochodzi od znajdujących się w nim żywic, olejków eterycznych, garbników. Z upływem lat drzewo traci swój zapach.
Biuro:
tel. (33) 87 30 485
fax. (33) 87 26 068
Obsługa klienta:
kom. 501 687 399
kom. 504 484 616
kom. 505 554 483
kom. 602 229 732