Porady

Budowa domu

Kiedy zamawiać drzwi?

Zamawianie drzwi zewnętrznych  w przypadku budowy jest w dużej mierze zależne od zakresu prac jakie mamy zaplanowane.  Należy uwzględnić, że drewniane drzwi zewnętrzne można montować po pewnym czasie od tynkowania i wykonania wylewek.  Zbyt wczesne zamówienie drzwi może spowodować, że będziemy musieli je przechowywać w oczekiwaniu na montaż. Na budowie rzadko znajdziemy miejsce, gdzie moglibyśmy je składować zgodnie z instrukcją bez narażenia ich na uszkodzenie. Należy zatem pamiętać, żeby nie zamawiać drzwi ani zbyt wcześnie ani zbyt późno, gdyż drzwi produkowane są specjalnie na indywidualne zamówienie i często nie można przyśpieszyć ich dostarczenia. Trzeba pamiętać, że czas od złożenia zamówienia do wyprodukowania standardowych  drzwi ( w zależności od pory roku ) to okres od 3 do 6 tygodni plus ewentualnie dodatkowy czas konieczny na dostarczenie ich na budowę.  W przypadku zamówień nietypowych termin zawsze pozostaje do ustalenia.

Drzwi wewnętrzne montuje się obecnie po płytkach, panelach, nawet po pierwszym malowaniu ścian. Drzwi pokojowe produkujemy wyłącznie na wymiar, nic standardowego na stan. Dlatego też terminy realizacji ustalane są indywidualnie, w zależności od ilości zamówień, które mamy do zrealizowania. Polecane jest, by zamawiać je z trzy- czteromiesięcznym wyprzedzeniem.

Kiedy montować i dlaczego?

Drewniane drzwi zewnętrzne należy montować po zakończeniu wszystkich prac mokrych tj. po tynkach wewnętrznych i wylewkach. Koniecznym jest, by budynek przed zamontowaniem drzwi był dobrze osuszony, poprzez jego intensywne wietrzenie (w okresie letnim okres ok. 2-3 tygodni). W przypadku zbyt wczesnego montażu, woda wykorzystywana w w/w pracach może skroplić się na powierzchni drzwi, a przez naturalną cechę drewna jaką jest higroskopijność, woda może przeniknąć do wnętrza konstrukcji futryny i skrzydła, powodując jej  trwałe uszkodzenia. Żadne rozwiązanie techniczne, zastosowane przy montażu drzwi bez wcześniejszego wykonania prac mokrych, nie daje 100% pewności, że drzwi pod wpływem wewnętrznego naporu wody nie „wejdą” z nią w reakcję, dlatego też, zamontowanie drzwi zewnętrznych powinno być jedną z ostatnich czynności wykonanych na budowie. 

Jak zamknąć dom na czas budowy?

Przed wykonywaniem w budynku tzw. prac mokrych tj. tynków wewnętrznych i wylewek, z punktu widzenia technologicznego, praktycznego oraz ekonomicznego najlepszym rozwiązaniem  w celu zabezpieczenia budowy, jest tymczasowe zamknięcie otworów przy pomocy drzwi zastępczych np. „drzwi z odzysku” lub „marketowych”, których koszt niejednokrotnie nie przekracza 300 zł. Jest to nieporównywalny wydatek z kosztami jakie może nieść ze sobą zbyt wczesne  zamontowanie drzwi. Innym praktykowanym rozwiązaniem może być zabudowa wejścia i używanie drzwi garażowych.

Kiedy montować drzwi o rozmiarze 100?

Drzwi zewnętrzne „100” (wymiar zewnętrzny 110 x 207 cm)  stosowane są najczęściej w budynkach gdzie jest to konieczne np. instytucje użyteczności publicznej. Zastosowanie takich drzwi w przypadku  domów rodzinnych nie jest zalecane, gdyż  w większości potrzeb nie ma konieczności stosowania tak szerokich skrzydeł – prawie wszystkie przedmioty, w tym meble, mieszczą się w węższych przejściach, pozostałe można wnieść przez drzwi tarasowe. Drzwi o tych wymiarach są dużo cięższe, co jest bezpośrednio powiązane z szybszym zużyciem się okuć tj. klamek, zawiasów wkładek i zamków. Dodatkową wadą tych drzwi jest konieczność użycia większej siły w celu ich otwarcia oraz potrzeba częstszej regulacji, gdyż skrzydło o tych parametrach pracuję praktycznie cały czas. Oprócz tych wad, jest także zdecydowanie droższym rozwiązaniem ekonomicznym, bardzo często niepotrzebnym, gdyż np. drzwi w wiatrołapie mają mniejszy wymiar, który i tak nie pozwoli na przeniesienie ponadgabarytowych przedmiotów.

Menu

O firmie

Informacje

Kontakt

 SALON FIRMOWY                             wraz ze stałą ekspozycją drzwi      "CS" CENTRUM STOLARKI             ul. Piłsudskiego 1                                   34-100 Wadowice                             kom. 502 149 107                                   kom. 505 554 483                                       

Zakład produkcyjny nr 1
ul. Podstawie 2
34-100 Tomice
woj. małopolskie

Zakład produkcyjny nr 2
oś. Komanie 14
34-123 Chocznia 
woj. małopolskie 

Biuro:
tel. (33) 87 30 485
fax. (33) 87 26 068

 

Obsługa klienta:
kom. 501 687 399
kom. 504 484 616
kom. 505 554 483

kom. 602 229 732

zbydrew@wp.pl

Odwiedź nas na:

© 2013 ZBYDREW. Wszelkie prawa zastrzeżone.